Mezi nejoblíbenější papoušky, které lze úspěšně chovat i v menších bytech, je andulka vlnkovaná. Je nenáročná a rychle si zvyká na lidskou společnost. Přestože má ráda prostor k polétávání, její klec nemusí být velká. Pokud to jenom trochu rozměry místnosti, do které je klec s andulkou umístěna dovolí, bude za umožnění létání ve volném prostoru určitě vděčná. Vyšlechtěné andulky jsou nabízeny v mnoha zajímavých barevných odstínech. Bílá, šedá, modrá, tyrkysová, šedozelená. Přitom ta původní měla jenom jednu barevnost. Žlutou hlavu, zelené tělíčko a žlutozelená křídla.

Andulky si rády zobnou také

A proto je rozhodování, kterou vybrat, hodně těžké. Nakonec se dětské oči rozzáří před klecí s modrobílými andulkami. A je rozhodnuto. Je to sameček a ještě v prodejně Zverimexu dostane svoje jméno. Pixel. Který se vnoučkovi stane na dalších deset let nejen kamarádem, ale i společníkem na cestě k dospělosti. Vybavit se na chov andulek v domácnosti začíná vždy u výběru vhodné klece. Doporučovány jsou nižší a delší, které nejsou lakovány. Protože by u ptáků nátěr mohl vyvolat zdravotní potíže. Rovněž není vhodná klec kulatého tvaru. Andulky se v ní necítí dobře a bývají stresované.

Slunečnici mají andulky nejraději

Klec je potřeba umístit na místo, které je světlé. Rozhodně ale na ni nesmí pražit slunce. A nevhodný je i chlad a průvan. Rovněž kuchyň není tím nejlepším místem pro spokojenou andulku. Je citlivá na výpary z teflonového nádobí a ohrožuje ji i spalovaný zemní plyn. Ideální místo musí být vyvýšené ze kterého má rozhled. Andulka má ráda pestré stravování. Její zob musí být vždycky čistý, bez postřiků. Mláďátka je potřeba přikrmovat vaječnou směsí, kterou potřebují ke svému zdárnému vývinu. To, co mají na těchto ptácích děti nejraději, je čas věnovaný jejich ochočování. Radost, když si poprvé sednou na ruku, anebo zopakují první slovíčko, nezná mezí. Přátelství je určitě největší devízou soužití s těmito okřídlenými tvorečky. 

Kategorie: Zvířata