Chov exotických plazů v domácích podmínkách se stává rok od roku populárnějším. Důkazem je nejen vysoká nabídka a poptávka těchto zvířat na prodejních portálech, ale i početné komunity chovatelů na sociálních sítí. Mezi nejčastěji chované ještěry u nás patří agamy, leguání, chameleoni a gekoni.
zelená ještěrka
Pozoruhodným a zajímavým druhem je bezesporu Leguán zelený. Tento ještěr zaujme svojí výjimečnou osobností, pravěkým vzhledem, velikostí a intelektem.
relaxace ještěrky
Snadný chov
Chov leguána si vyžaduje dostatek prostoru. Tento ještěr dorůstá délky až dvou metrů, proto vyžaduje dostatečně prostorné terárium. Pokud nejste schopni zajistit terárium alespoň o rozměrech jeho maximální velikosti, je na místě dopřát leguánovi volný pohyb i mimo jeho ubikaci. Pravidelná procházka po bytě, neomezený přístup k oknu, nebo na radiátor, to vše udělá z vašeho pravěkého přítele opravdu vděčného společníka.
Jelikož jsou ještěři studenokrevní živočichové, je vždy důležité zajistit neustálý přísun teplého zdroje. Každý ještěr si sám stanoví dobu pobytu na vyhřívaném místě. Takže stačí zajistit teplé prostředí na menší ploše. Leguán se bude nahřívat podle své potřeby (zdroj tepla by měl být umístěn ve vyšší poloze, leguáni rádi šplhají a ve vyšších polohách se cítí bezpečněji).
Býložravý Leguán zelený napomáhá i svým jídelníčkem ke snadnému chovu. Nabízet mu můžete jak velkou škálu rostlin rostoucích venku (jetel, pampeliška, sedmikráska atd.), nebo mnoho druhů zeleniny a ovoce. Nepohrdne však ani plátkovým sýrem nebo vajíčkem.
zvíře leguán
Leguán si k vám vytvoří jedinečný vztah
Leguáni nemají vysoké agresivní předpoklady. Dají se poměrně snadno ochočit a rychle si zvykají na lidský kontakt. Je známo, že jejich inteligence oproti jiným druhům překvapí nejednoho chovatele. Rádi také reagují na určité osoby. Ať už bláhovým přimhouřením očí, když jej drbete pod lícním vakem, kýváním hlavy, nebo napínáním krčního laloku. Zajímavé také je, že leguán je velice čistotné zvíře a brzy se nauční konat potřebu co možná nejdál od svého teritoria a někdy pobaví i pečlivým způsobem, jakým svou potřebu vykonává. A to vždy tak, aby se neumazal. Zkrátka s leguánem zeleným si užijete spoustu radostných chvil a nepřestane vás překvapovat.
 

Kategorie: Zvířata