S tímto infekčním onemocněním horních cest dýchacích se setkáváme častěji, než bychom si přáli. Když nastoupí studené a nevlídné počasí, máme pocit, že se od něj ochráníme tím, že se budeme hodně oblékat a neprostydneme. Tato hypotéza je ale mylná. Jedinou účinnou prevenci proti nachlazení představuje mytí rukou a nošení roušky mezi lidmi. Nachlazení může být totiž způsobeno až dvěma sty viry, které se přenáší buď pozřením nebo vdechnutím kapének ze vzduchu, nebo se nakazíte z kontaktu s nosním hlenem nemocného (např. přes kapesník). Děti, které se v kolektivu dennodenně setkávají ve školkách a školách, jsou pro viry ideálním terčem.
použité léky
Jak se projevuje?
Při prvních příznacích nachlazení můžete na svém dítěti pozorovat zvýšenou únavu, pocity chladu, kýchání. Když potom nemoc propukne naplno, nejčastěji se nemocný trápí rýmou, bolestí v krku, kašlem a horečkou. Nejčastěji trvá nachlazení sedm dní, může se ale táhnout i tři týdny. V takovém případě je už na zvážení návštěva pediatra.
 vyšetřování dítěte
Jak jim ulevit?
Znáte to všichni, děti prokašlou celé noci, přes den jsou nevyspalé a nerudné a udržet je v posteli je nadlidský úkol. Nachlazení zkrátka zapřáhne celou rodinu. Nabízíme pár typů, které vám alespoň trochu uleví:
·         motivujte děti k pití čaje, velké množství tekutin je v případě nemoci, která se projevuje třeba dokonce horečkou, nezbytné. Ideálně dětem nalijte nápoj (nejlépe s medem a citronem) do konvičky, ať si ho samy nalévají do hrníčku. Uvidíte, jak rychle zmizí.
·         v noci svým ratolestem zvlhčujte vzduch, bude se jim lépe dýchat a nebudou tolik kašlat. Ideálně namočte látkovou plenu nebo ručník a rozložte ho na horké topení v dětské ložnici. Můžete na něj kápnout i několik kapek eukalyptového oleje.
·         na kašel pomáhá cibule s medem. Nakrájejte cibuli a potřete ji medem. Po několika hodinách pustí cibule šťávu, kterou po jedné lžíci podávejte nemocným třikrát denně. Cibuli můžete takto uchovávat v lednici i několik dní.

Kategorie: Děti