Turisté, především ti evropští, se do oblasti rovníkové Afriky zrovna dvakrát nehrnou. Místní klima, chudoba, přelidnění, nemoci či nedostupnost zdravotní péče vytvářejí z této části kontinentu ne zrovna atraktivní záležitost. Přesto existují světlé výjimky. Státy, které sice nejsou závratně bohaté, ale nabízejí něco, o čem se jejich sousedům může zdát – Keňa a Tanzánie. Co stojí za jejich turistickým „úspěchem“?
stádo slonů

Geografie

Oba státy spolu sousedí – Keňa leží na severu, na jih od ní Tanzánie. Prvním zmiňovaným státem prochází rovník. Leží v poměrně velké nadmořské výšce Východoafrické vysočiny (jejím nejvyšším bodem je Kilimandžáro – nejvyššího hora Afriky – 5 895 m. n. m.) Většinou je však povrch téměř rovný, jedná se o velmi rozlehlou náhorní plošinu. Pobřeží (Indického oceánu)je pak nížinaté a především v Keni turistům nabízí krásné udržované pláže.
Pobřeží však není to, co sem každoročně přitáhne statisíce turistů. Tím pravým pokladem obou států jsou četné národní parky. Ty se rozkládají v různých částech místní savany a jsou proslulé obrovskou biodiverzitou.
Mezi nejznámější patří například:
zebry u sopky

Keňské NP

Tsavo – největší NP ve státě. Leží v jihovýchodní oblasti. Turisty je velmi oblíbený, jelikož nabízí stáda velkých zvířat savany a zároveň leží kousek od pobřeží. Mohou tak skloubit aktivní dovolenou s pobytem na pláži nedaleko Mombasy.
Nairobi National Park – unikátní park leží necelých 7 km od centra hlavního města. Bývá proto také nejnavštěvovanějším. Blízkost města prozrazují vzdálené mrakodrapy na obzoru.
Aberdares – v srdci Vysočiny leží v nadmořské výšce až 4 200 m. n. m. NP Aberdares. Je známý hojným výskytem levhartů.
Mount Kenya – zaujímá okolí stejnojmenné pětitisícové nejvyšší hory Keni.
Masai Mara – zřejmě nejznámější rezervace. Leží na hranici s jižním sousedem, kde přechází v NP Serengeti. Známý je především každoroční migrací statisíců kopytníků za čerstvou pastvou.

NP Tanzánie

Ngorongoro – zaujímá obrovské území vyhaslého vulkanického kráteru. Díky dokonalé poloze a ochraně ze všech stran zde našlo útočiště nejvíce druhů zvířat, která zde žijí v obrovských počtech.
Serengeti – je „pokračováním“ keňského Masai Mara.
Kilimandžáro – je tvořen stejnojmennou horou. Tento nejvyšší bod světadílu dosahuje do výšky téměř 6 km a jeho vrchol Uhuru je pokrytý horským ledovcem, přestože leží jen asi 2°na jih od rovníku.

Kategorie: Cestování