Jako rodič máte jistě nepopsatelnou radost z toho, že jste se přičinili o to, mít v životě tak nenahraditelný dar, jakým je vaše dítě. Ovšem s tímto darem přichází i velké množství povinností, kolotoče, nervů a zachování selského rozumu v situacích, které se zdají být nezvladatelné.
Co však vaše dítě potřebuje ze všeho nejvíce a vy mu to musíte dát, ať to stojí, co to stojí?
mamka s dcerkou na pláži

..1 TRPĚLIVOST

Ta přináší růže! V případě výchovy dítěte, to platí tisíckrát více. Každé jedno dítě je jiné, stejně jako jeho tempo z hlediska dospívání, zručnosti, chápání a učení se novým věcem. Pamatujte, že nic neuspěcháte. Co však můžete, je připravit vaše dítě o sebevědomí a pocit být jednou úspěšné.
Jestli nebudete mít s jeho schopnostmi (z hlediska vývoje) trpělivost a budete se snažit na něho všemožně tlačit jenom z toho důvodu, že soused od vedle to už umí, pravděpodobně v něm vyvoláte pouze pocit selhání, kterého se jen tak nezbaví.
Mějte vždy vůči němu trpělivost, protože jedině tak se z něho stane silná a vyrovnaná osobnost.
těhotná mamča

..2 POCHOPENÍ

Rodiče dělají nejednou chybu v tom, že se dívají na dětské problémy a situace, ve kterých se ocitnou – z pohledu dospělého jedince.
Každé dítě však vidí potíže, které mu stojí v cestě jinak – z očí bezbranného človíčka. Nejvíce stresová situace nastává, pokud se dítě rozpláče. Příliš silný a pronikavý zvuk, který má za následek ještě větší příval emocí díky nepochopení jeho rodičů, je pro každé dítě „koncem světa“ a pro dospělého člověka náročná situace.
Vyjít z ní ven jako vítěz můžete v případě, že se přičiníte o to, abyste dali vašemu drobečkovi na známost, že chápete, jak velký a složitý problém se mu stal. Vzbudíte v něm důvěru, že mu rozumíte a najdete společně řešení. Příště za vámi už přijde bez pláče, protože si bude jisté, že mu ve všem pomůžete.

..3 PROJEV LÁSKY

I když jsou dospělí mnohdy v časové tísni, nic nestíhají, mají spoustu práce a povinností a ještě více myšlenek na to, co musí udělat a zařídit, neexistují výmluvy k tomu, aby svým dětem neprojevovali lásku každý jeden den.
Objetí, pohlazení, pusa, slovní projev lásky a pochvala toho, jak moc je šikovné a báječné, je pro něho tou největší hodnotou, jakou od vás může dostat. Nezáleží na žádných materiálních věcech, co je nenahraditelné a pro každou ratolest nejvíce potřebné – je láska, kterou dostane od svých rodičů!

Kategorie: Děti