Doby, kdy piráti brázdili moře a přepadali obchodní lodi, jsou už dávno pryč a setkat se s nimi můžeme už jen v dobrodružných filmech a pohádkách. Dnes piráty můžeme najít v jiných oblastech. Podle práva se dopouští tr. činnosti, za kterou jim může hrozit i několik let vězení. Pirátství je tedy z tohoto pohledu špatné.
kohout na slonovi

Každý autor má svá práva a určitou ochrannou dobu na své dílo a je jen na něm, jak o něm bude rozhodovat. Toto by měli všichni respektovat.

Jen asi málokdo z nás si někdy nestáhl film nebo nepřepálil CD s oblíbenou hudbou pro svou vlastní potřebu. V tomto případě se nic závažného nestalo, ale pokud byste kopii šířili dál, nebo si za ni dokonce nechali platit, pak už se můžete dostat do křížku se zákonem.

S rozšířením internetu pak může docházet k nelegálnímu šíření a prodeji filmů dalším uživatelům. Ti, kdo se dobře vyznají v počítačích, si dokáží poradit s kódy, kterými jsou nahrávky chráněny před kopírováním.

Pokud si pustíte doma v partě nebo s rodinou tímto způsobem film, sice by se to nemělo, o porušení autorských práv jde ve chvíli, kdy byste tak učinili veřejně mimo svůj domov, pak se můžete dostat do pěkného maléru.

Krátce a stručně, pokud je kopie určena jen vám a nemáte v úmyslu ji nikde zveřejňovat nebo ji finančně zhodnocovat, pak se nemusíte ničeho obávat. Je to obdobné, jako když někomu půjčíte knihu, kterou jste si zakoupili jen pro sebe.
kurzor pod security

Už jste se možná setkali s tím, že při návštěvě kina, koncertu či divadla jste před začátkem produkce upozorněni, že není povoleno pořizovat zvukové či obrazové záznamy. I tak můžete občas narazit na záznam z divadla nebo koncertu umístěný na youtube.com.

Co postihne ty, kteří se dopustí pirátství? Kromě peněžitého trestu, který může být i v řádech milionů korun, si může odsedět i několik let, mírnější tresty jsou alternativní.

Kategorie: Životní styl