Ano, předsevzetí. Pro někoho pomoc ve formě vítaného startu změny, pro někoho každoroční prokletí. Co slibů jsme si již k Novému roku dali. Co všechno jsme chtěli v průběhu nového roku splnit, udělat. Kolik kilogramů jsme chtěli zhubnout. Však to znáte.
Nedodržení předsevzetí mrzí spoustu lidí. Záleží na tom, jak jsou sami k sobě odpovědni. Jak moc si připouštějí své zklamání. Někteří jen mávnou rukou, s tím, že to zkusí příští rok a na druhou stranu si někteří z nás výčitkami až zbytečně ubližují.
dokreslené svaly
Jak dosáhnout toho abychom nebyli zklamáni? Můžeme si dát minimalistické cíle. Můžeme si říci, že nějaká Novoroční předsevzetí jsou hloupost. Nebo také můžeme zkusit i velké cíle zvládnout. Pokud patříte k těm, co by rádi vytrvali, máme pro vás několik rad.
Tak za prvé, měli byste svá přání mít sice vysoká, nic méně realistická. Určitě máte rádi výzvy, takže takové rozhodnutí shodit jedno kilo, je o ničem. V podstatě zhubnout nepotřebujete. To při troše zvýšené aktivity na jaře příjde samo. Zhubnout deset kilo je už ale výzva. To samé platí, když třeba chcete začít běhat. Uběhnout denně kilometr nebo dva zvládne každý, kdo vytrvá s touto aktivitou alespoň týden. Připravit se na jarní půlmaratón je o něčem jiném. Pokud nejste hodně nemocný člověk, je to ve vašich silách. A v hlavě!
O té hlavě platí i předsevzetí více než časté. Přestat kouřit. Tady platí jediné. Buď s kouřením zcela seknout, nebo se na tento pokus úplně vykašlat. Takové omezování kouření na pár cigaret denně, je nesmysl. Nikotin vám ovlivňuje mozek, ten řídí jeho potřebu. Stačí krizová situace a jste na tom hůř, než jste byli před pokusem.
posilování ve dvou
Za druhé. Na plnění svého předsevzetí se musíte připravit. Možná je dobré zapojit i své okolí. Požádat je ať vás podporují a také neprovokují například nabízením cigaret. Vy osobně se připravíte tak, že si pořídíte sportovní potřeby (v případě běhání). Ne jen že je zakoupíte, ale například běžecké boty už před příchodem nového roku rozchodíte, aby po začátku tréninku, nebyly puchýře důvodem přerušení plnění předsevzetí.
V neposlední řadě je soustředění se na svůj cíl. Vlastní motivace je tím rozhodujícím faktorem. Představujte si, jak budete při své nové postavě působit v létě na pláži. Jaký obdiv získáte po proběhnutí cílové pásky půlmaratónu, jak se budete s úsměškem dívat na kolegy, postávající přede dveřmi restaurace kde v dešti si narychlo připalují cigaretu. Už jen pro splnění těch představ přece stojí za to si svá předsevzetí splnit. Co říkáte?

Kategorie: Životní styl