Úvěry patří mezi nejoblíbenější produkty řady bank i nebankovních společností. Do dokazuje mimo jiné statistika z loňského roku, která udává, že co dočinění s některých z úvěrových produktů má každý druhý Čech. Je ale potřeba poznamenat, že největší skupinu těchto produktů tvoří hypotéky. Ty zpravidla nabízí svým žadatelům jednu z nejvýhodnějších úrokových sazeb, dlouhou dobu splácení či možnost refinancování. Spotřebitelské úvěry jsou oproti hypotéce spíše krátkodobější záležitostí, kterou lidé využívají k řešení nahodilých výdajů, na které se v rodinném rozpočtu třeba už nedostává.

Počítání peněz

  • Pravidelný měsíční příjem

Je pochopitelné, že banka po vás vyžaduje pravidelný příjem při žádosti o jakýkoliv úvěrový produkt. Výše měsíčních příjmů do jisté míry ovlivňuje maximální výši půjčeného obnosu peněz, výši úrokové sazby či dobu splácení. Tudíž pokud žadatel není schopen doložit výši svých příjmů, odchází z banky s nepořízenou a musí zkusit štěstí v nebankovní společnosti. Řada z nich totiž nabízí rychlé spotřebitelské úvěry, či přímo hypotéku bez příjmu. Benevolentnost je ale v některých případech vykoupena vyšší úrokovou sazbou či dalšími poplatky.

  • Registr dlužníků

Vlastní bydlení

Žadatelé jsou mimo jiné prověřování i v registrech dlužníků, kde se ukládá jejich platební historie. Pokud se žadatel někdy v minulosti již potýkal s neschopností splácet či opomenul zaplatit některou z faktur, je možné že jeho jméno zde bude figurovat. Negativní záznamy jsou velmi častým důvodem k zamítnutí žádosti v bance. V některých případech je možné úvěr přeci jenom získat, ale s méně výhodnými podmínkami.

  • Riziková skupina žadatelů

Rodiče samoživitelé, studenti nebo třeba důchodci…ti všichni spadají v očích bank do rizikových skupin žadatelů, u kterých se předpokládá, že nebudou vzhledem ke své životní situaci schopni úvěr plnohodnotně splácet.

Kategorie: Ekonomika