V kteroukoli roční dobu v květinářství narazíte na nepřeberné množství krásných řezaných květin, které stačí pouze nechat svázat do kytice a dokonalý dárek je na světě! Nakoupit květiny nebylo nikdy snazší. A navíc, krásná kytice vždycky potěší, zkrátka vsadit na květiny je volba, která nikdy nezklame.
vázaná kytka
Ovšem napadlo vás někdy zamyslet se nad tím, čím to je, že máme kdykoli po ruce náruč pestrobarevných čerstvých květů, ať už panují horka anebo mrazy? Anebo lépe, víte, odkud všechny tyto květiny pochází?
Pokud se snažíte žít šetrně, nejen ke svému zdraví, ale také k naší planetě, pak se možná snažíte držet pravidla nákupu místních a sezónních výrobků, květin nevyjímaje. Ovšem něco takového je v případě řezaných květů opravdu velký problém.
Ano, můžete si pohodlně nakoupit jarní tulipány a narcisy, letní slunečnice, růže a lilie anebo třeba podzimní chryzantémy. Pravidlo sezónnosti jistě splníte do puntíku. Pokud ovšem chcete vědět, odkud zmíněné květiny pochází, zeptejte se svého prodejce. A možná budete překvapeni: více než devadesát pět procent květin se dnes dováží letecky z Afriky, menší část pak putuje i z jižní Ameriky. Nejprve se letecká zásilka dopraví na holandskou květinovou burzu, odtud se rozváží dále po Evropě kamiony, do Asie a Ameriky míří letadly. Je jasné, že aby byly květiny tak čerstvé, probíhají letecké zásilky několikrát denně.
Velkým problémem je také pěstování květin v zemích původu, kde existuje přirozený nedostatek vody, jež pěstování ještě více prohlubuje. Aby byly květy krásné a zdravé, čeká je za jejich krátký život několik každodenních chemických postřiků, jež zamořují zdejší půdu a způsobují zdravotní problémy pracovníkům na květinových farmách, kteří mimo jiné trpí také nelidskými přesčasy. Najdete mezi nimi hlavně ženy a často i děti.
Jak je tedy vidět, za omračující krásou květin se skrývají šokující podmínky pěstování. Pokud chcete darovat květiny, které budou skutečným symbolem krásy a vitality, hledejte je na své zahrádce, na místním trhu od známých pěstitelů anebo se ptejte po evropských či certifikovaných květinách.
kytka v ruce

Dobrou zprávou je, že ve velkých městech se začínají objevovat květinářství, která pracují s místní flórou a dovozovou produkci odmítají. Zatím je jich ovšem jako šafránu.

Kategorie: Zboží