Pokud se v dnešní době odněkud line světlo, můžeme si být téměř jisti, že se jedná o světlo elektrické. A pokud takové světlo vychází od objektu nebo z prostranství někoho rozumného, někoho, kdo má – jak se hezky česky říká – všech pět pohromadě, pak si můžeme být téměř jisti, že jde o světlo z nějaké výbojky. Protože jsou to právě výbojky, čím bývá zpravidla vytvářeno světlo používané (nejen) v exteriérech. Tyto nalézáme kupříkladu ve venkovním osvětlení ulic, náměstí, parků, parkovišť, průmyslových či sportovních areálů, tyto bývají i v neonových nápisech, výlohách a na podobných místech.
žárovky pod nebem

Proč tomu tak je? Vlastně z jediného a naprosto banálního důvodu. Když si člověk vybere ten správný druh a model, má vyhráno. Sodíkové a rtuťové výbojky jsou totiž právě to pravé pro venkovní osvětlení

Ty rtuťové už se sice pozvolna stávají raritou, už se nejednou dají sehnat jenom s obtížemi, a to proto, že jejich výroba končí pro onu jejich neblahou vlastnost, že obsahují to, co obsahuje i jejich název, tedy onen jedovatý tekutý těžký kov, jenž dokáže napáchat i nemalé škody na životním prostředí. Ovšem stále ještě tu jsou a ještě nějakou dobu díky své dlouhé životnosti i budou, poněvadž jinak mají vlastně tytéž kvality jako jejich „kolegyně“ sodíkové, jež postupně zabírají jejich místo.

Sodíkové výbojky jsou pak zdroji ještě dokonalejšími, majícími více výhod než ty rtuťové. Jsou považovány za nejúčinnější světelný zdroj, mají dlouhou životnost, nízký příkon při vysokém výkonu a jsou vidět i v té nejhustší mlze, takže by je bylo možno směle označit za to nejdokonalejší, co náš svět prozatím zná.

Kteréžto hodnocení mi snad odpustí jak již zmiňované výbojky rtuťové, tak ty dosud nezmíněné, i do interiéru (především výloh obchodů a výstavních míst) vhodné výbojky halogenidové. Což jsou opravdu velmi výkonné světelné zdroje mnoha modelů a provedení, jejichž jedinou neblahou vlastností je vyšší pořizovací cena, jež se majiteli vrací až postupem času ve formě dlouhé životnosti a úspornosti.
malé lustry

Výbojky jsou tak zřejmě to nejlepší, co kdy lidstvo v této oblasti vynalezlo, protože jsou úsporné, kvalitní a cenově přijatelné. A třeba . Kvalitu od zkušených světových výrobců, kteří nenabízejí žádný šunt. Protože kdyby tomu tak nebylo, vydlábli by se jim lidé na jejich výrobky různých tvarů, velikostí, wattáže, patic a podobně a koupili si něco jiného.

Protože ani výbojky nejsou všechno.

Kategorie: Zboží