Ceny elektřiny v loňském roce a na začátku letošního rostly, produkce se zvýšila, což napomohlo k navýšení zisku společnosti ČEZ o zmiňovaných 14 procent na 8,3 miliardy korun. I přes to však firma navrhuje, aby byly vyplaceny dividendy 24 korun na jednu akcii. To znamená, že o 9 korun méně než v předloňském roce.

červená šipka

Hospodářské výsledky, které firma zveřejnila v průběhu měsíce května říkají, že za předchozí rok se zvýšil nejen zisk, ale i tržby společnosti. Celkově vzrostly tržby meziročně o 12 procent na 51,8 miliardy korun.

Valná hromada bude 26. června schvalovat návrh, který předloží vedení společnosti, tedy, že vyplatí dividendu 24 korun na akcii. Pokud bude návrh takto schválen, bude mezi akcionáře rozděleno celkem 12,9 miliardy korun. Většinovým akcionářem této firmy je stát, ten má tak před sebou přibližně 9 miliard korun. V loňském roce to však bylo 12,4 miliardy.

Návrh tedy potvrzuje, že na dividendách by bylo vydáno 99 procent zisku, což je podle generálního ředitele firmy historicky nejvyšší podíl. Samozřejmě je dle analytiků toto číslo zklamáním, protože v loňském roce to tedy bylo o zmíněných 9 korun více, tedy 33 korun za akcii.

Podle analytiků, kteří se k tiskové zprávě vyjádřili je jasné, že tento návrh se pohybuje daleko pod tržními odhady, které byly posazeny v rozmezí 26 až 28 korun na akcii.

Rostoucí výroba

Letošní první čtvrtletí přineslo zvýšení zisku, které bylo způsobeno hlavně


        růstem cen vyrobené elektřiny


        vyšší výrobou v jaderných elektrárnách.
modré pozadí grafů

Předseda představenstva a generální ředitel ČEZ uvedl v rozhovoru pro i Dnes, že se firmě meziročně podařilo vyrobit o 1,1 terawatthodin elektřiny více, než v předchozím roce a výsledky prvního čtvrtletí jsou aktuálně v souladu s očekáváním vedení firmy.

Negativně se však podepisují na hospodaření firmy vyšší náklady na emisní povolenky ve výrobě elektřiny.

Kategorie: Ekonomika